1. Οι εξελίξεις στην Ευρώπη, με τις συνεχείς υποβαθμίσεις τελευταία της Ισπανίας και της Ιταλίας, πιστοποιούν εκείνο που από την αρχή υποστηρίξαμε, ότι δηλαδή η ελληνική κρίση είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Η κρίση είναι ευρωπαϊκή και διεθνής. Εκείνο που χρειάζεται λοιπόν είναι μια κοινή και συνολική ευρωπαϊκή απάντηση τόσο στην κρίση της υπερχρέωσης, δημόσιας και ιδιωτικής, όσο και στα προβλήματα των αναπτυξιακών ανισορροπιών και των εκρηκτικών κοινωνικών ανισοτήτων. Αυτό απαιτεί κοινό μηχανισμό δανεισμού, νέο ρόλο της ΕΚΤ, ανακατανομές πόρων, στην κατεύθυνση ενός ανακαταμερισμού της εργασίας σε κλίμακα Ευρώπης.
2. Από τη στενότερη τώρα ελληνική σκοπιά, ό,τι κι αν αποφασισθεί για το χρέος και το «κούρεμά» του, δεν θα έχει αξία αν δεν συνοδεύεται από μέτρα ανάκαμψης της οικονομίας και της απασχόλησης. Υπό συνθήκες ύφεσης και διάλυσης, δεν μπορούν να επιτευχθούν διατηρήσιμα δημοσιονομικά πλεονάσματα. Αν δεν διαμορφωθούν λοιπόν συνθήκες ανάκαμψης θα μπούμε σε έναν ακόμη, πιο καταστροφικό, φαύλο κύκλο: ύφεση – λιτότητα – ύφεση, σε μια κοινωνία η οποία ήδη έχει εξαντλήσει τις αντοχές της.
Γιάννης Δραγασάκης - Yannis Dragasakis
4 ημέρες πριν
Η «μαύρη τρύπα» της μεταπολίτευσης: μαθήματα για το μέλλον
dragasakis.gr
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 εβδομάδα πριν
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
«Το διπλό καθήκον της Αριστεράς»
shorturl.at
Ομιλία σε εκδήλωση του Ινστιτούτου ΕΝΑ για την παρουσίαση του βιβλίου του Κώστα Ελευθερίου, Κρίση, κομματικό ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η κρίση του κομματικού συστήματος & η προοπτική της Αριστεράς
www.enainstitute.org
Mε αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου Κρίση, κομματικό σύστημα, Αριστερά. Κριτικά σημειώματα (εκδόσεις ΕΝΑ, 2024) ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η ανασύνθεση της Αριστεράς να γίνει υπόθεση της κοινωνίας
dragasakis.gr
Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών και κυρίως η θηριώδης, όπως ονομάστηκε, αποχή αναδεικνύουν το πρόβλημα εμπισ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
Latest Twetter Feeds
Could not authenticate you.
Newsletter