Στη δική μας κουλτούρα δεν υπάρχουν αξιώματα, αλλά ευθύνη, κυρίως απέναντι στους πολίτες που έχουν προσδοκίες και ζητούν λύσεις στα προβλήματα τους. Στο πλαίσιο αυτό αντιλαμβάνομαι ως ευθύνη την ανάληψη από την πλευρά μου της ηγεσίας του υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης.
Σήμερα βρισκόμαστε σε μια ιδιόμορφη φάση καθώς από τη μία είμαστε σε φάση ανάκαμψης και βελτίωσης των οικονομικών μεγεθών, από την άλλη όμως πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ως χώρα βγαίνουμε τραυματισμένοι από μια βαθιά κρίση και χρεοκοπία. Για τον λόγο αυτόν όσα σχεδιάσουμε και υλοποιήσουμε το επόμενο διάστημα θα καθορίσουν την πορεία της χώρας τα επόμενα χρόνια.
Το ζητούμενο πλέον είναι η επιτάχυνση. Γιατί η ανάκαμψη που σημειώνεται είναι σημαντική, αλλά χρειάζεται να ενταθεί. Θέλουμε ταχύτερη, ισχυρότερη και δικαιότερη ανάπτυξη. Επιτάχυνση σημαίνει ότι οι επενδύσεις, οι χρηματοδοτήσεις, οι αδειοδοτήσεις, οι εγκρίσεις, οι κάθε λογής αποφάσεις και διαδικασίες πρέπει να προωθηθούν πιο γρήγορα. Ό,τι μπορεί να γίνει σήμερα δεν μπορούμε να το αφήνουμε για αύριο.
Επίσης πρέπει να δώσουμε έμφαση στον συντονισμό του κυβερνητικού έργου. Γιατί η ανάπτυξη δεν έχει μόνο ρυθμό αλλά και κατεύθυνση. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αξιοποιήσουμε με σχέδιο και με το βέλτιστο τρόπο τα «εργαλεία» που διαθέτουμε, όπως είναι οι δημόσιες επενδύσεις, ο αναπτυξιακός νόμος, το ΕΣΠΑ, τα νέα χρηματοδοτικά μέσα κ.ά. για να συμβάλουμε στην ευρεία κινητοποίηση των παραγωγικών δυνάμεων της κοινωνίας προς μία ενιαία κατεύθυνση.
Καταλύτης για την επίτευξη των στόχων μας είναι η συμμετοχή της ίδιας της κοινωνίας. Είναι επιτακτική η ανάγκη να «κοινωνικοποιήσουμε» την ανάπτυξη. Να βρεθούν η κοινωνία, οι παραγωγικές δυνάμεις και οι φορείς στο επίκεντρο της παραγωγικής διαδικασίας, των μέσων της και των αποτελεσμάτων της ανάπτυξης. Μόνο εάν η κοινωνία καταστεί συμμέτοχος της αναπτυξιακής διαδικασίας η ίδια, θα είναι σε θέση να καρπωθεί τα οφέλη της.
* Δήλωση στην Αυγή της Κυριακής.
Γιάννης Δραγασάκης - Yannis Dragasakis
4 ημέρες πριν
Η «μαύρη τρύπα» της μεταπολίτευσης: μαθήματα για το μέλλον
dragasakis.gr
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 εβδομάδα πριν
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
«Το διπλό καθήκον της Αριστεράς»
shorturl.at
Ομιλία σε εκδήλωση του Ινστιτούτου ΕΝΑ για την παρουσίαση του βιβλίου του Κώστα Ελευθερίου, Κρίση, κομματικό ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η κρίση του κομματικού συστήματος & η προοπτική της Αριστεράς
www.enainstitute.org
Mε αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου Κρίση, κομματικό σύστημα, Αριστερά. Κριτικά σημειώματα (εκδόσεις ΕΝΑ, 2024) ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η ανασύνθεση της Αριστεράς να γίνει υπόθεση της κοινωνίας
dragasakis.gr
Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών και κυρίως η θηριώδης, όπως ονομάστηκε, αποχή αναδεικνύουν το πρόβλημα εμπισ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
Latest Twetter Feeds
Could not authenticate you.
Newsletter