Οι ερχόμενες εκλογές είναι από τις πιο κρίσιμες των τελευταίων δεκαετιών.
Διακυβεύεται το αν ως κοινωνία θα προχωρήσουμε σ’ έναν δρόμο με δημοκρατικό έλεγχο και λογοδοσία όσων ασκούν εξουσία, με συνοχή και μείωση των ανισοτήτων, με βιώσιμη ανάπτυξη και αναβάθμιση της θέσης των εργαζόμενων. Ή αν θα εδραιωθεί στην Ελλάδα ένα καθεστώς υπονόμευσης των δημοκρατικών κατακτήσεων, καταπάτησης του Κράτους Δικαίου, προκλητικής εύνοιας των ισχυρών και οικονομικής άνθησης των λίγων.
Στο προσκλητήριο του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία και του Αλέξη Τσίπρα για συστράτευση όλων στον αγώνα για διέξοδο από τη σημερινή συνθήκη δηλώνω «παρών» από την εκλογική περιφέρεια της Δυτικής Αθήνας.
Μαζί με τον ΣΥΡΙΖΑ – ΠΣ Δυτικής Αθήνας, με εμπιστοσύνη στην κοινωνική δυναμική που διαμορφώνεται, με αποφασιστικότητα και αυτοπεποίθηση για την προοδευτική αλλαγή.
Γιάννης Δραγασάκης - Yannis Dragasakis
4 ημέρες πριν
Η «μαύρη τρύπα» της μεταπολίτευσης: μαθήματα για το μέλλον
dragasakis.gr
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 εβδομάδα πριν
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
«Το διπλό καθήκον της Αριστεράς»
shorturl.at
Ομιλία σε εκδήλωση του Ινστιτούτου ΕΝΑ για την παρουσίαση του βιβλίου του Κώστα Ελευθερίου, Κρίση, κομματικό ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η κρίση του κομματικού συστήματος & η προοπτική της Αριστεράς
www.enainstitute.org
Mε αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου Κρίση, κομματικό σύστημα, Αριστερά. Κριτικά σημειώματα (εκδόσεις ΕΝΑ, 2024) ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η ανασύνθεση της Αριστεράς να γίνει υπόθεση της κοινωνίας
dragasakis.gr
Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών και κυρίως η θηριώδης, όπως ονομάστηκε, αποχή αναδεικνύουν το πρόβλημα εμπισ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
Latest Twetter Feeds
Could not authenticate you.
Newsletter