Συμμετοχή στη διαδικτυακή συζήτηση που διοργάνωσε η ιστοσελίδα RealPolitik.gr, με θέμα «Η Έκθεση Πισσαρίδη και η εναλλακτική προοδευτική πρόταση».
Το βίντεο της διαδικτυακής συζήτησης
Σημεία από την εισήγηση
- Σήμερα ζούμε μια εποχή πολλαπλών κρίσεων και προκλήσεων (υγειονομικής, οικονομικής, κλιματικής, τεχνολογικής). Η ανάγκη να χτίσουμε γερές άμυνες, για να διασφαλίσουμε βιωσιμότητα και ανθεκτικότητα στο χρόνο, επαναφέρει την έννοια του σχεδίου και του σχεδιασμού.
- Αυτές οι έννοιες είχαν για δεκαετίες συκοφαντηθεί από τους θιασώτες της παντοκρατορίας των αγορών. Η κρίση που ζούμε ανέδειξε τον κρίσιμο ρόλο της δημόσιας παρέμβασης, των δημόσιων πολιτικών και του συντονιστικού ρόλου του κράτους.
- Η Έκθεση Πισσαρίδη λειτουργεί ως οιονεί κυβερνητικό πρόγραμμα, χωρίς επίσημα να είναι. Πρόκειται όμως για ένα κείμενο «εκτός τόπου και χρόνου».
- Ιδεολογικά και πολιτικά είναι παρωχημένη. Θυμίζει νεοφιλελευθερισμό του ’90. Επαναλαμβάνει μονότονα μονόπλευρες «μεταρρυθμίσεις». Δεν απαντά στις ανάγκες που δημιουργεί ο κορονοϊός. Δεν θέτει στο επίκεντρο το πρόβλημα των ανισοτήτων και της φτώχειας.
Γιάννης Δραγασάκης - Yannis Dragasakis
4 ημέρες πριν
Η «μαύρη τρύπα» της μεταπολίτευσης: μαθήματα για το μέλλον
dragasakis.gr
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 εβδομάδα πριν
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
«Το διπλό καθήκον της Αριστεράς»
shorturl.at
Ομιλία σε εκδήλωση του Ινστιτούτου ΕΝΑ για την παρουσίαση του βιβλίου του Κώστα Ελευθερίου, Κρίση, κομματικό ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η κρίση του κομματικού συστήματος & η προοπτική της Αριστεράς
www.enainstitute.org
Mε αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου Κρίση, κομματικό σύστημα, Αριστερά. Κριτικά σημειώματα (εκδόσεις ΕΝΑ, 2024) ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η ανασύνθεση της Αριστεράς να γίνει υπόθεση της κοινωνίας
dragasakis.gr
Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών και κυρίως η θηριώδης, όπως ονομάστηκε, αποχή αναδεικνύουν το πρόβλημα εμπισ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
Latest Twetter Feeds
Could not authenticate you.
Newsletter