ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΗΝ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑ
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση στη χώρα μας βρίσκεται σε σταυροδρόμι. Η αδυναμία του Κεντρικού Κράτους και της ασκούμενης πολιτικής να ανταποκριθεί στις ανάγκες των πολιτών, κάνει τους τελευταίους να στρέφονται στην Αυτοδιοίκηση με αυξημένες απαιτήσεις και προσδοκίες. Ταυτόχρονα στους Δήμους έχουν μεταφερθεί, κατά καιρούς, αρμοδιότητες και υποχρεώσεις όχι όμως και πόροι. Υπό τις πιέσεις αυτές η Τοπική Αυτοδιοίκηση κινδυνεύει να χάσει την αποστολή της. Αντί να λειτουργεί ως κύτταρο δημοκρατίας, ενότητας, ενεργοποίησης και συμμετοχής των πολιτών, βλέπουμε να επικρατούν σε πολλούς δήμους στενές συγκεντρωτικές διαχειριστικές λογικές. Αντί η Αυτοδιοίκηση να λειτουργεί ως θεματοφύλακας των δημοσίων αγαθών, βλέπουμε πολλούς δήμους να διολισθαίνουν σε λογικές ιδιωτικοποίησης. Αντί η Αυτοδιοίκηση να στηρίζει νέες ιδέες, αντιλήψεις και πρακτικές που αναζωογονούν τη δημοκρατία και την πολιτική, βλέπουμε, σε πολλές περιπτώσεις, να λειτουργεί ως κακέκτυπο του κεντρικού δικομματικού πολιτικού σκηνικού.
Ο νέος Κώδικας Δήμων και Κοινοτήτων, αντί να βάζει φρένο σ’ αυτές τις παθογένειες, τις ενισχύει. Με την αλλαγή του εκλογικού συστήματος και τη θέσπιση του 42%, επεκτείνει τη δικομματική λογική στο χώρο της Αυτοδιοίκησης και ενισχύει τον κομματικό εναγκαλισμό της. Αντί να προάγει την οικονομική αυτοδυναμία της Αυτοδιοίκησης, μεγαλώνει την εξάρτησή της από την εκάστοτε κυβέρνηση και την ωθεί στην υιοθέτηση της λογικής της άμεσης ή έμμεσης ιδιωτικοποίησης. Αντί να ολοκληρώνει την Αυτοδιοίκηση στο επίπεδο της περιφέρειας και να διασφαλίζει θεσμικά τη συμμετοχή της στο σχεδιασμό της ανάπτυξης και την κατανομή των πόρων, εθνικών και ευρωπαϊκών, συντηρεί ένα αυτοδιοικητικό σύστημα ατελές, αναλοκλήρωτο, αποσπασματικό στη σκιά του κεντρικού κράτους, έρμαιο της πελατειακής λογικής των κυβερνήσεων.
Για τους λόγους αυτούς, στις επικείμενες εκλογές, έχουν μεγάλη σημασία και τα πρόσωπα, οι ιδέες τους, οι αντιλήψεις τους, το ήθος τους, τα έμπρακτα δείγματα γραφής των υποψηφίων και των παρατάξεων. Διότι πολλά θα κριθούν στην πράξη.
Γιάννης Δραγασάκης - Yannis Dragasakis
4 ημέρες πριν
Η «μαύρη τρύπα» της μεταπολίτευσης: μαθήματα για το μέλλον
dragasakis.gr
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 εβδομάδα πριν
Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
«Το διπλό καθήκον της Αριστεράς»
shorturl.at
Ομιλία σε εκδήλωση του Ινστιτούτου ΕΝΑ για την παρουσίαση του βιβλίου του Κώστα Ελευθερίου, Κρίση, κομματικό ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η κρίση του κομματικού συστήματος & η προοπτική της Αριστεράς
www.enainstitute.org
Mε αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου Κρίση, κομματικό σύστημα, Αριστερά. Κριτικά σημειώματα (εκδόσεις ΕΝΑ, 2024) ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
1 μήνας πριν
Η ανασύνθεση της Αριστεράς να γίνει υπόθεση της κοινωνίας
dragasakis.gr
Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών και κυρίως η θηριώδης, όπως ονομάστηκε, αποχή αναδεικνύουν το πρόβλημα εμπισ...Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email
Latest Twetter Feeds
Could not authenticate you.
Newsletter